България настоява за бързи действия за подкрепа на фермерите заради ситуацията с торовете. Това заяви заместник-министърът на земеделието Георги Събев по време на заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство в Брюксел. „Бихме искали да видим повече възможности за подкрепа в краткосрочен план за справяне с непосредствените проблеми на фермерите“, добави още той.
По темата за гарантирането на наличността и финансовата достъпност на торовете българският заместник-министър отбеляза, че действията за подобряване прозрачността на пазара, засилване на научно обоснованото използване и пестене при употребата на торове, както и влагането на продукти с органичен произход, които да заместват синтетичните торове, са в унисон с други европейски инициативи. „Част от тези действия са заложени и в Стратегическите планове по Общата селскостопанска политика, включително и в този на България“, информира Георги Събев.
По време на срещата бе дискутирана и Стратегията за горите до 2030 г. По думите на аграрният заместник-министър, поставените в нея амбициозни цели за адаптиране на горите към климатичните промени и отключване на потенциала на горското стопанство като част от зелената икономика са стъпка в правилната посока. „Сътрудничеството между държавите членки по отношение на картирането и остойностяването на екосистемните услуги от горите би могло да допринесе за разработването и въвеждането на ефективни публични и частни схеми за плащания за екосистемните услуги и диверсифициране на приходите от горите“, посочи Георги Събев. И допълни, че това ще допринесе за намаляване на фрагментацията и по-добро съгласуване на политиките, свързани с горите в контекста на Зеления пакт и редица проекти на законодателни актове.
Източник: Министерство на земеделието